Profilaktyka
Usuwanie kamienia - skaling Jest to zabieg polegający na profesjonalnym usunięciu kamienia nazębnego.
Na powierzchni szkliwa odkłada się płytka nazębna, która mineralizuje się już po 3-4 dniach, mimo codziennego szczotkowania. Tworzą ją bakterie, substancje zawarte w ślinie i resztki pokarmów. Początkowo taki osad jest miękki i prawie nie różni się kolorem od szkliwa. Jeśli jednak nie jest regularnie usuwany, zaczyna ciemnieć. Uśmiech traci naturalną biel. Powstaje kamień nazębny, prowadzący do zapaleń dziąseł, a nawet dający początek paradontozie.
Istotne jest więc usuwanie kamienia nazębnego. Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, lub częściej w przypadku stanów zapalnych dziąseł.
Uzupełnia codzienne zabiegi higieniczne. Zabieg skalingu jest wykonywany za pomocą ultradżwięków.
Dopełnieniem jest wygładzenie-polishing, oczyszczonej powierzchni zęba.
Piaskowanie zębów Jest to zabieg pozwalający usunąć przebarwienia koron zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, czerwone wino, niektóre napoje). Służą do tego specjalne aparaty z końcówką, w której mieszany jest preparat sodu ( imitujący piasek,), woda i powietrze. Mieszanka ta wydostając się pod ciśnieniem z końcówki, usuwa osady z powierzchni szkliwa, przywracając mu naturalny odcień. W zależności od trybu życia i stanu uzębienia piaskowanie wykonuje się nawet co kilka miesięcy. Piaskowanie zębów jest ważne nie tylko z względów estetycznych – usuwając osad z trudno dostępnych miejsc przeciwdziałamy rozwojowi szkodliwych bakterii. Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszelkie niedogodności i ewentualne podrażnienia dziąseł ustępują zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.
Po zabiegach skalingu i piaskowania na powierzchnie oczyszczone powinno się zastosować lakiery zawierające związki fluoru. Zmniejszają one nadwrażliwość pozabiegową i zabezpieczają powierzchnie oczyszczone przed próchnicą. Lakierowanie zębów Lakierowanie jest metodą wzbogacania powierzchownych warstw szkliwa w jony fluoru, preparatem w postaci lakieru. Do tego celu służą lakiery fluorowe. Są one lepkie, co powoduje lepsze i dłuższe przyleganie do wszystkich powierzchni zęba.Wykonuje się najczęściej 2 razy w roku, a u osób z aktywną próchnicą nawet 4 razy w roku. Lakier fluorowy dla dorosłych jest bezbarwnym preparatem, dla dzieci biały lub żółty. W celu osiągnięcia trwałej odporności na próchnicę, fluor powinien być dostarczany przez całe życie. Lakowanie zębów Jest to zabieg wypełniania bruzd i zagłębień na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych. Jest sprawdzoną metodą zapobiegania próchnicy zębów, prawie w 100% chroni przed próchnicą. Lakowanie polega na oczyszczeniu bruzdy, a nastepnie zalaniu jej lakiem. Powinno być wykonane stosunkowo jak najszybciej po wyrżnięciu się zęba, gdy w bruzdach i zagłębieniach nie stwierdza się ognisk próchnicy. Konieczna jest okresowa kontrola laku i ewentualne jego uzupełnienie.
Najlepszy efekt profilaktyczny uzyskuje się dzięki połączniu dwóch zabiegów – lakowania bruzd i lakierowania powierzchni gładkich zębów.